قانون مالیات های مستقیم

این  pdf توسط سازمان امور مالیاتی کشور با عنوان قانون مالیات های مستقیم در پنج باب  منتشرشده است.که باب اول در خصوص اشخاص مشمول مالیات ، باب دوم  در پنج فصل که عنوان فصول آن به ترتیب (مالیات سالانه املاک – مالیات مستغلات مسکونی خالی – مالیات بر اراضی بایر – مالیات برارث – حق تمبر) باب سوم با عنوان  مالیات بر درآمد با هفت فصل با  عناوین(مالیات بردرآمد املاک – مالیات بردرآمد کشاورزی – مالیات بردرآمد حقوق – مالیات بردرآمد مشاغل – مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی – مالیات درآمد اتفاقی – مالیات بر جمع درآمد ناشی از منابع مختلف)باب چهارم با عنوان مقررات مختلفه در نه فصل با عناوین( معافیت ها – هزینه های قابل قبول و استهلاک – قرائن و ضرایب مالیاتی – مقررات عمومی – وظایف مؤدیان – وظایف اشخاص ثالث – تشویقات و جرائم مالیاتی – ابلاغ – وصول مالیات) باب پنجم در شش فصل با عناوین(مراجع تشخیص مالیات و وظایف و اختیارات آن ها – ترتیب رسیدگی – مرجع حل اختلاف مالیاتی – شورای عالی مالیاتی و وظایف واختیارات آن – هیأت عالی انتظامی مالیاتی و وظایف و اختیارات آن – دادستانی انتظامی مالیاتی و وظایف واختیارات آن ) در ۹۱ صفحه منتشر گردیده است. من باب مثال در زیر چند باب اول از متون این قوانین آورده شده است در صورت تمایل به مطالعه کامل این مقررات می توانید فایل کامل پی دی اف را در زیر به صورت رایگان دانلود کنید.

باب اول : اشخاص مشمول مالیات

ماده ۱اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند:

۱– کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.

۲– هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۳– هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که درایران تحصیل می کند.

۴– هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۵– هر شخص غیر ایرانی ( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند و همچنین نسبت به درآمدهایی

که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمائی ( که به

عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آن ها می گردد) از ایران تحصیل می کند.

ماده ۲ اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات های موضوع این قانون نیستند:

۱– وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی

۲– دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تأمین می شود.

۳– شهرداری ها

تبصره های قانون مالیات های مستقیم

تبصره ۱ شرکت هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن ها متعلق به اشخاص ومؤسسه های مذکور در بندهای فوق باشد، سهم درآمد یا سود آن ها مشمول حکم این ماده نخواهد بود. حکم این تبصره مانع استفاده شرکت های مزبور از فعالیت های مقرر در این قانون،حسب مورد، نیست.

تبصره ۲ درآمدهای حاصل از فعالیت های اقتصادی از قبیل فعالیت های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی وسایر فعالیت های تولیدی برای اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ مذکور در ماده ( ۱۰۵ ) این قانون مشمول مالیات خواهد بود.مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف به انجام دادن تکالیف مزبور طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مؤدی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

تبصره ۳ معافیت مالیاتی این ماده برای مواردی که از طرف حضرت امام خمینی (ره) یا مقام معظم رهبری دارای مجوز می باشند براساس نظر مقام معظم رهبری است….

برای دانلودکامل کتاب قانون مالیاتهای مستقیم – قدیم کلیک کنید.

درباره KavehAliani

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *